تبلیغات
کارشناسی ارشد مدیریت مالی، حسابداری بخش عمومی تعهدی - یک سوال مدیریتی
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
لینك دوستان
آمار
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
درباره وبلاگ
این وبلاگ علاوه بر مشاوره در خصوص کنکور ارشد مدیریت مالی در خصوص حسابداری تعهدی نیز خدمات ارائه می دهد. ارادتمند شما ارجمند [تقدیم به همه دوستان]
نظر سنجی
با سلام و خسته نباشی نظرتون رو در مورد وبلاگ از نظر مطالب و موضوعات بفرمایید( نظرات خودتون رو در بخش نظرات مطالب قید فرمایید تا در جهت رفع آن باشیم ) با تشکر و سپاس فراوان

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
سید امیر صفوی
Seyed Amir Safavi, M.A. Finance Department of Management and Accounting, Allameh Tabataba’i University, teacher,Academic Center for Education, Culture & Research (A.C.E.C.R) , Tehran University Branch, Tehran, I. R. of Iran, Phone: (+98)9198003809 http://amirsafavi.ir/

وبلاگ دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه ارشاد
یک سوال مدیریتی

گروهی از بچه ها(4نفر) در نزدیکی دو ریل راه آهن، مشغول به بازی بودند، یکی از این دو ریل قابل استفاده و دیگری غیر قابل استفاده بود! یکی از بچه ها روی ریل خراب(غیرقابل استفاده) شروع به بازی کرد، و پس از مدتی روی همان ریل خوابش برد،3بچه دیگر هم پس از کمی بازی روی ریل سالم(قابل استفاده)خوابشان برد ! 

قطاردرحال آمدن بود و سوزن بان میبایست تصمیم بگیرد. او می تواند مسیر قطار را تغییر داده و آن را به سمت ریل غیرقابل استفاده هدایت کند و جان3 کودک را نجات دهد و1کودک را قربانی این تصمیم گیری نمایدو یا میتواند مسیر قطار را تغییر نداده و اجازه دهد که قطار به راه خود ادامه دهد. 

سوال : اگر شما به جای سوزن بان بودید در این زمان کوتاه و حساس چه نوع تصمیمی می گرفتید ؟ 

بیشتر مردم ممکن است منحرف کردن مسیر قطار را برای نجات 3 کودک انتخاب کنند و 1 کودک را قربانی ماجرا بدانند که البته از نظر اخلاقی و عاطفی شاید تصمیم صحیح به نظر برسد اما از دیدگاه مدیریتی چطور؟

  در این تصمیم، آن 1 کودک عاقل به خاطر دوستان نادان خود (3 کودک دیگر) که تصمیم گرفته بودند در آن مسیر اشتباه و خطرناک بازی کنند، قربانی می شود. مشابه این معضل هر روز در اطراف ما، در شرکت، اداره، دانشگاه و ... اتفاق می افتد، متاسفانه هر روز اقلیتی عاقل قربانی اکثریتی احمق و نادان میشوند.

با یک تصمیم عجولانه نه تنها کودک بیگناه وعاقل جانش را از دست میدهد، بلکه زندگی همه مسافران را نیز به خطر می افتد، زیرا ریل از کار افتاده منجر به واژگون شدن قطار و در نتیجه قربانی شدن مسافران خواهد شد، منتها کودکان  احمق نجات پیدا میکنند!

 اگر مسافران قطار را بعنوان کارمندان یک سازمان یا اداره فرض کرد و مدیران را بمنزله کودکانی درنظرگرفت که میتوانند سرنوشت سازمان (قطار) را تعیین کنند.گاهی در نظر گرفتن منافع چند مدیرکه به اشتباه تصمیم گرفته اند، منجر به از دست رفتن منافع سازمان یا اداره خواهد شد و این همان قربانی کردن صدها نفر برای نجات چند نفر است.
برچسب ها:مدیریتی، تصمیم عجولانه، ریل قطار، کودک، قربانی، کارمندان،


ارسال توسط الهام عزیزی | تاریخ : جمعه 26 مهر 1392 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر