تبلیغات
کارشناسی ارشد مدیریت مالی، حسابداری بخش عمومی تعهدی - چشم اندازی به روزهای پایانی سال 1395
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
لینك دوستان
آمار
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
درباره وبلاگ
این وبلاگ علاوه بر مشاوره در خصوص کنکور ارشد مدیریت مالی در خصوص حسابداری تعهدی نیز خدمات ارائه می دهد. ارادتمند شما ارجمند [تقدیم به همه دوستان]
نظر سنجی
با سلام و خسته نباشی نظرتون رو در مورد وبلاگ از نظر مطالب و موضوعات بفرمایید( نظرات خودتون رو در بخش نظرات مطالب قید فرمایید تا در جهت رفع آن باشیم ) با تشکر و سپاس فراوان

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
سید امیر صفوی
Seyed Amir Safavi, M.A. Finance Department of Management and Accounting, Allameh Tabataba’i University, teacher,Academic Center for Education, Culture & Research (A.C.E.C.R) , Tehran University Branch, Tehran, I. R. of Iran, Phone: (+98)9198003809 http://amirsafavi.ir/

وبلاگ دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه ارشاد
چشم اندازی به روزهای پایانی سال 1395

نحوه مواجهه شدن با پایان سال و دوره متمم و ( عملکرد موارد انتقالی ابتدای 95)


بنابر بند شماره 1 قواعد کاربردی دستورالعمل 95


-1 سال مالی یك سال هجری شمسی است كه از اول فروردین ماه آغاز و به پایان اسفند ماه ختم می شود . لذا پس از تهیه صورت وضعیت مالی و صورت تغییر در وضعیت مالی و تكمیل یادداشتهای توضیحی مربوط، حساب ها )اعم از مالی و بودجه ای) باید در پایان سال مالی بسته شوند. صورت های مالی (صورت وضعیت مالی، صورت تغییر در وضعیت مالی و صورت مقایسه بودجه و عملكرد و یادداشت های توضیحی صورت های مالی) باید همراه با صورت حساب نهایی در موعد قانونی مقرر به مراجع قانونی ذیربط ارایه گردد.


صورت های مالی وا حد گزارشگر  )به استثنای صورت مقایسه بودجه و عملكرد) طبق استانداردهای حسابداری بخش عمومی برای یك سال مالی و صورت مقایسه بودجه و عملكرد واحد گزارشگر به منظور مقایسه بودجه و عملكرد ناشی از اجرای بودجه برای یك دوره بودجه ای (سال مالی به علاوه دوره متمم تهیه و ارایه می شود. لازم به ذكر است مبنای بودجه ای مدنظر در تهیه صورت مقایسه بودجه و عملكرد، نقدی است.


پایان سال مانده حسابها با تفصیل سالجاری را می بندیم  وکلیه سرفصلها در سال بعد به جای تفصیل سالجاری با تفصیل متمم افتتاح می شوند در اینصورت بودجه مصوب ،تخصیص هم به دوره متمم منتقل وعملکرد از این محل با تفصیل دوره متمم به مانده های سال قبل اضافه می شود  چون در سال بعد ثبت میشوند اسناد به روز ثبت شده ومشکل مغایرت بانکی هم حل میشود.


سوال ؟    در خصوص حساب سنواتی: کد تفصیلی سنواتی در سال 95  ؟


تفصیل سنواتی به وجوه انتقالی ارتباطی ندارد در واقع سطح تفصیلی سرفصلهای بودجه ای انتقالی فقط تفصیل سالجاری و متمم دارد وتفصیل سنواتی مختص اقلام غیر قطعی سنواتی است که پایان هر سال بسته شده ومانده ان به سال بعد منتقل میشود.


سنواتی پایان سال بسته میشود و فرم تفریغش بر اساس مانده پایان سال تهیه میشوند.


بنابراین فقط مانده اقلام غیر قطعی به سال بعد انتقال پیدا میکنه  نه کل سرفصلهاش مثلا مانده اعتبار سرمایه ای مصرف شده با تفصیل سنواتی به سال بعد انتقال پیدا نمیکنه.( اعتبار مصرف شده با سطح سنواتی وحسابهای بودجه ای با سطح تفصیلی دوره متمم  در افتتاح حسابهای بودجه ای منظور نمی شود!)


اما تفصیل متمم ابتدای دوره متمم ایجاد میشود در طی دوره متمم کامل شده وفرمهای عملکرد سالجاری از مانده های این سطح تفصیل تهیه میشوند  سرفصل اعتبار سرمایه ای یا هزینه ای مصرف شده در پایان دوره متمم بسته نمیشود وتا پایان سال بعد مانده نشان میدهد  یعنی مانده متمم نود وپنج در اسفند ۹۶مانده دارد چون مانده مربوط به سال۹۵است در متمم ۹۶افتتاح نمیشود.


سوال ؟ 


در خصوص دانشگاه ها  و سازمان هایی که اجازه انتقال اعتبار به سال بعد را دارند با این وجود که دوره متمم در سال 94 همه به تاریخ 1394/12/29 ثبت گردید. زمان انتقال اعتبار و سند افتتاحیه در خصوص انتقال اعتبار سال 94 به سال 95 از چه سرفصلی استفاده می گردد ؟ 


این اختلاف نظر در پروتکل که تیک زده شده حساب از نوع جاری سنواتی متمم که برای تمامی حسابهای بودجه ای تیک خورده  ولی در دستورالعمل تعهدی 95  اعتبار انتقالی فقط دوره جاری و متمم تفصیل داشته ؟


ثبت انتقال اعتبار از سال 94 به سال 95 در دانشگاه ها به چه صورت می باشد.


پاسخ !!!


وجوه مصرف نشده سال ۹۴در ابتدای سال ۹۵طبق دستورالعمل سال ۹۵افتتاح میشود در کتاب حسابداری نسخه ۹۵جهت افتتاح حساب وجوه انتقالی  از سرفصل اعتبار سرمایه ای انتقالی بدهکار بودجه اعتبار سرمایه ای انتقالی بستانکار  در سطح تفصیلی دوره سالجاری ثبت میشود. دوره متمم از ابتدای دوره متمم استفاده میشود.


پس بابت اعتبار مصرف نشده سال قبل،  اعتبار انتقالی جاری با منابع سال قبل( منبع اعتبار سال 94) ثبت :


اعتبار انتقالی سرمایه ای جاری ***


                      بودجه انتقالی سرمایه ای جاری ***


بند 2 قواعد کاربردی دستور العمل حسابداری تعهدی سال 95


 -2 طبق ماده واحده ی قانون اصلاح مواد ( 63 ) و ( 64 ) قانون محاسبات عمومی كشور، مهلت تعهد و پرداخت هزینه های

جاری و عمرانی (اعم از این كه از محل اعتبارات عمومی و یا اختصاصی تامین شده باشد) به ترتیب پایان فروردین و پایان


تیر ماه سال بعد است. بر این اساس مانده حساب های بودجه ای اعتبار هزینه و اعتبار سرمایه ای نیز باید همراه با حساب های مالی در پایان سال مالی بسته شوند با این تفاوت كه حساب هایبودجه ای با سطح تفصیلی سال جاری (اعم از اعتبار سال جاری و اعتبار انتقالی سال جاری) به سال بعد منتقل و با سطح تفصیلی دوره متمم افتتاح می شوند . در ضمن حساب اعتبار پرداخت هایغیرقطعی و كسری ابواب جمعی با سطح تفصیلی سنواتی بدون تغییر و با همان سطح تفصیلی به سال بعد انتقال می یابد. بدیهی است حساب های بودجه ای مربوط به وجوه انتقالی (مصرفنشده) با سطح تفصیلی سال جاری نیز با سطح تفصیلی دوره متمم به سال بعد منتقل می شود.

نکته : سال 94چون ما اعتبار انتقالی سال جاری نداشتیم  پس این بندآخر دستورالعمل در ابتدای سال 95کاربردی نداره.

واحدهای گزارشگر باید الزامات مندرج در نامه های شماره   137456 /5/ 54 مورخ 10/05/1390و شماره 137456/54  مورخ 17/07/1390 را رعایت نمایند.

فرم های عملكرد بودجه سالانه نظیر گزارش نماینده عملكرد اعتبارات هزینه بر حسب فصول هزینه و گزارش نماینده عملكرد اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای بر حسب فصول سرمایهگذاری برای عملكرد یك دوره بودجه ای (سال مالی به علاوه دوره متمم) است و بر اساس مانده حساب های بودجه ای مربوط با سطح تفصیلی دوره متمم (حساب های بودجه ای مرتبط با اعتبارتخصیص یافته سال قبل) تكمیل می شود .

 همچنین مانده برخی از حساب های مالی و انتظامی نیز در تكمیل فرم های عملكرد بودجه استفاده می شود. 

به علاوه اطلاعات فرم وضعیت وجوه مصرف نشده سنوات قبل حسب مورد از مانده حساب های بودجه ای انتقالی در پایان دوره متمم به دست می آید. در ضمن عملكرد اعتبار هزینه / سرمایهای بابت پرداخت های غیرقطعی سنواتی برای یك سال مالی است و اطلاعات فرم وضعیت پرداختی های غیرقطعی سنوات قبل از مانده حساب های بودجه ای مربوط با سطح تفصیلی سنواتی درپایان سال مالی حاصل می شود . لازم به ذكر است نحوه تكمیل فرم های عملكرد بودجه نیز در دستورالعمل های آتی تشریح خواهد شد.

مثال هایی کاربردی جناب رستمخانی اداره تلفیف زنجان تکمیل کننده تمامی موارد بالا با وجود مثال می باشند.

منابع :

 دستورالعمل تعهدی 95 ، خانم ریگی اداره تلفیق حسابها سیستان بلوچستان ، آقای فروتن راد مدیر عامل شرکت رایان نظم

با تشکر 
برچسب ها:حسابداری تعهدی، بودجه و اعتبارات، حسابداری بخش عمومی، دوره متمم، اعتبار انتقالی، بودجه انتقالی، رایان نظم،


ارسال توسط رامین ارجمند | تاریخ : سه شنبه 9 آذر 1395 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر