تبلیغات
کارشناسی ارشد مدیریت مالی، حسابداری بخش عمومی تعهدی - رتبه های برتر كنكور كارشناسی ارشد مدیریت مالی 94
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
لینك دوستان
آمار
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
درباره وبلاگ
این وبلاگ علاوه بر مشاوره در خصوص کنکور ارشد مدیریت مالی در خصوص حسابداری تعهدی نیز خدمات ارائه می دهد. ارادتمند شما ارجمند [تقدیم به همه دوستان]
نظر سنجی
با سلام و خسته نباشی نظرتون رو در مورد وبلاگ از نظر مطالب و موضوعات بفرمایید( نظرات خودتون رو در بخش نظرات مطالب قید فرمایید تا در جهت رفع آن باشیم ) با تشکر و سپاس فراوان

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
سید امیر صفوی
Seyed Amir Safavi, M.A. Finance Department of Management and Accounting, Allameh Tabataba’i University, teacher,Academic Center for Education, Culture & Research (A.C.E.C.R) , Tehran University Branch, Tehran, I. R. of Iran, Phone: (+98)9198003809 http://amirsafavi.ir/

وبلاگ دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه ارشاد
رتبه های برتر كنكور كارشناسی ارشد مدیریت مالی 94

رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد سال 1394 رشته مدیریت مالی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟
باعرض سلام خدمت دوستان عزیز 
زبان عمومی و تخصصی : سفید 
مبانی مدیریت اسلامی : سفید 
تئوری های مدیریت : سفید 
ریاضی و آمار : 43.33 
اقتصاد خرد و کلان : 50 
مدیریت مالی : 86.67 
مدیریت سرمایه گذاری و ریسک : 55.56 
حسابداری مالی و صنعتی :  76.19 
که با این درصد ها موفق به کسب رتبه 2 گرایش مالی از مجموعه مدیریت شدم. 
 
رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟ آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟
از رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه شهید چمران اهواز با معدل کل 19.03 فارغ التحصیل شدم. که حین مطالعه برای کنکور ترم 7 بودم و 14 واحد درسی داشتم. 
ادامه مطلب ...

آ
یا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟ 
هیچ گونه کلاسی شرکت نکردم اما در آزمون های آزمایشی سنجش شرکت کردم که بسیار موثر بودند. و توصیه می کنم دوستان حتما در آزمون های یکی از موسسات شرکت کنند.
 
از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟ 
از مرداد ماه شروع کردم با روزی 9 ساعت مطالعه که به دلیل خستگی بعدها به 7 ساعت و در مقاطعی به دلیل سنگینی  درسهای ترم و اجبار اکثر اساتید به حضور سر کلاس به 5 یا 4 ساعت رسید.
 
کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟ 
به ترتیب تهران-مدیریت مالی- گرایش بانکداری 
تهران - مدیریت مالی - گرایش بیمه 
شهید بهشتی - مدیریت مالی
 
کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مدیریت کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
من نمیتونم نظری در مورد سه درسی که سفید گذاشتم بدهم برای این دروس افرادی که درصد خوبی زده اند صلاحیت پاسخگویی دارند . 
ریاضی و آمار : هم ریاضی و هم آمار کتابهای رنجبران رو مطالعه کردم . که تنها مشکلی که دارند این است که بسیار گسترده تر از محدوده کنکور می باشند. توصیه می کنم دوستان پس از مطالعه هر فصل به سوالات چند سال اخیر نگاهی بندازند و پس از شناسایی مباحث اصلی اقدام به خلاصه نویسی بکنند. 
در درس آمار کتاب محسن طورانی نیز کتاب کامل و خوبی می باشد . در درس ریاضی برای دوستانی که پایه قوی دارند کتاب امید محمودیان نیز کتاب جامع و شاملی است و می تواند مفید واقع شود. 
اقتصاد خرد و کلان : این درس منابع مشخصی دارد . کتاب اقتصاد خرد و اقتصاد کلان محسن نظری (برای رشته مدیریت ) و برای افرادی که زمان کافی دارند تست زنی از کتابهای 2000 تست محسن نظری و استخراج نکات موجود در آنها و اضافه کردن آنها به خلاصه ها هم می تواند مفید و موثر باشد . 
مدیریت مالی : من در این درس مشکل چندانی نداشتم به این دلیل که در حین پاس کردن مالی 1 و 2 در ترم ها 5 و6 این درس رو پایه ای و اصولی مطالعه کرده بودم . در این درس کتابهای مدیریت مالی ریموند پی نوو (به کسانی که مطالعه ای در زمینه مدیریت مالی نداشته اند یا به خوبی مطالعه نکرده اند توصیه می کنم در ابتدا این کتاب را مطالعه بفرمایند تا در حد مبتدی با اصول مدیریت مالی آشنا بشوند. حل سوالات آخر هر فصل برای تقویت پایه موثر است. ) کتاب مدیریت مالی نوین ترجمه دکتر جهانخانی در مرحله دوم مطالعه و کتاب مدیریت مالی دکتر حسین عبده تبریزی (برای تقویت درک مفهومی) بسیار موثرند . من در کنار این کتابها فلش کارتهای DLM مدیریت مالی انتشارات نگاه دانش رو هم مطالعه کردم . که موثر و مفید بود. 
در کنار این منابع برای تست زنی دو کتاب خوب مطرح هستند 1- مدیریت مالی دکتر تهرانی 2- مدیریت مالی دکتر مناجاتی که هر دو نقاط قوت مخصوص به خود را دارند کتاب دکتر تهرانی درسنامه مفصل تری دارد( به نسبت کتاب دکتر مناجاتی )  و کتاب دکتر مناجاتی با اضافه کردن سوالات آزمون بورس به سوالات کنکور دامنه سوالات بیشتری را پوشش می دهد. 
حسابداری مالی و صنعتی : در اکثر فصول مربوط به این درس کتاب مروری جامع بر حسابداری مالی و صنعتی دکتر نوروش (کتاب زرد رنگ - مخصوص کنکور مالی) کتاب مناسبی است . فقط اینکه من در بعضی فصول حسابداری صنعتی با این کتاب به مشکل برخوردم که مشکلم با کتاب حسابداری مالی و صنعتی مدرسان شریف ( مخصوص کنکور مالی) حل شد . بزرگترین مشکل در این درس کمبود سوال و تست است که برای رفع این مشکل سوالات کنکور کاردانی به  کارشناسی رشته حسابداری در اکثر موارد حوزه مشابهی رو پوشش می دهند . که معمولا در سه کتاب حسابداری شرکتها - حسابداری مالی - و حسابداری صنعتی توسط موسسات منتشر می شوند. البته باید توجه کرد که بعضی فصول خارج از حوزه کنکور ارشد مالی هستند که نباید مطالعه شوند. دوستانی که بتوانند تستهای این کتابها رو مطالعه کنند بسیار به حسابداری مسلط خواهند شد. توصیه می کنم نکات سوالات رو به خلاصه های خودتون از این درس اضافه کنید. 
مدیریت ریسک و سرمایه گذاری :این درس دارای دو حوزه مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه گذاری می باشد که چند کتاب مرجع برای آنها  وجود دارد 1- مدیریت سرمایه گذاری ویلیام شارپ 2- مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته پروفسور راعی 3- مدیریت سرمایه گذاری پی جونز ترجمه دکتر تهرانی 4- مهندسی مالی پروفسور راعی 
توصیه من به دوستان این است که در ابتدا برای مطالعه هر مبحث ابتدا آن مبحث رو از کتاب مدیریت ریسک و سرمایه گذاری امیر صفوی نشر مهربان مطالعه کنند سپس به اون مبحث در کتابهای بالا مراجعه کنند . توصیه می کنم حداقل دو کتاب اول رو مطالعه کنند . ( البته در کنار کتاب  امیر صفوی ویژگی این کتاب این است که مباحث را مختصر و به زبان ساده بیان کرده است و برای مطالعه اولیه بسیار موثر است )
بعد از طی این مراحل به سراغ تست زنی بروید که در این زمینه کتاب مدیریت ریسک و سرمایه گذاری مدرسان شریف کتاب خوبی است . توصیه میکنم قبل از مطالعه کتابهای بالا( حداقل کتاب امیر صفوی و کتاب شماره 1و2 ) به این کتاب مراجعه نکنید ، به این دلیل که این کتاب صرفا نکات رو از کتابهای بالا جمع آوری کرده و اصلا کمکی به درک مفهوم نمی کند .    
 
به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟ 
اولین و مهمترین نکته در هر فعالیتی توکل به خدا است. و این که خدا تلاشهای هیچ کس رو بی نتیجه نمی ذاره. 
دومین نکته مهم این است که دوستان ابتدا یک هدف رو برای خودشون در نظر بگیرند و هر از گاهی تصور شادی ناشی از دسترسی به اون هدف رو در ذهن خودشان مجسم کنند که هیچ وقت از مسیر اصلی خودشون خارج نشوند. 
نکته سوم اهتمام به خلاصه نویسی و تکمیل خلاصه ها در تمام مراحل مطالعه است.( بهترین کاری که خودم طی مطالعه کردم.) 
نکته آخر این که با ساعات زیاد شروع به مطالعه نکنند( بزرگترین اشتباه خودم در مطالعه) معمولا افرادی که اقدام به مطالعه برای کنکور می کنند زمان رو بسیار محدود می بینند و از این مساله دچار استرس می شوند . در حالی که زمان برای مطالعه زیاد است. 
در آخر آرزوی موفقیت برای دوستان می کنم امیدوارم هر کس به آنچه که لیاقت داره و به خیر و صلاحشه برسه . من سعی کردم در حد معلومات و تجربیات ناقص و محدود خودم به دوستان کمک کنم اگر نکته ای بود که برای بعضی دوستان موثر واقع نشد لطفا به بزرگواری خودشان ببخشند و حلال کنند.
رتبه 5 کنکور کارشناسی ارشد سال 1394 رشته مدیریت مالی
 

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟
با سلام و عرض ادب خدمت دواطلبان محترم کارشناسی ارشد خصوصاً بچه های مالی . در ابتدا برخودم واجب می دونم از مدیریت محترم سایت مدیر بابت سایت مفیدشون تشکر کنم که به شخصه در دوران قبل از کنکور زیاد ازش استفاده کردم و برام مفید بود. به همین جهت بر خود لازم دیدم تا در این مصاحبه شرکت کنم. به امید آنکه این مصاحبه بتواند به دوستان کمک کند و در موفقیتشان تاثیر گذار باشد.
اینجانب موفق به کسب رتبه پنج در رشته امتحانی مجوعه مدیریت گرایش مالی شدم.
نمرات اکتسابی
زبان عمومی و تخصصی..............................سفید
اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام...............سفید
ریاضی و آمار...........................................60
تئوریهای مدیریت.......................................سفید
اقتصاد خرد و کلان....................................46.67
مدیریت مالی...........................................62.22
مدیریت سرمایه گذاری و ریسک....................48.89
حسابداری مالی و صنعتی............................73.81

رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟
من در رشته مدیریت بیمه در دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل کردم. ورودی بهمن سال 90 هستم .
در حین مطالعه برای کنکور دانشجوی ترم شش بودم و 13 واحد نیز داشتم وبه همین دلیل دو روز و بعضی هفته ها سه روز در هفته کلاس داشتم. معدلم تا پایان ترم شش18.85 می باشد.

آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟
من در آزمون های ماهان و سنجش کردم. به نظرم فقط برای کسب مهارت در این آزمون ها شرکت کنید نه برای کسب یه رتبه خوب چون رتبه در این آزمون ها اهمیت زیادی نداره.اگر داوطلبان از این زاویه  به قضیه نگاه کنند، مطمئنا دیگه نمی تونن به خاطر یه رتبه بد تو آزمونهای آزمایشی به کل، بیخیالی و نا امیدی به خودشون راه بدن.
در ضمن یادتون نره که به هر حال هیچ آزمونی سوالات شبیه کنکور نداره ولی  باز با این وجود آزمون ها از استرستون سر جلسه کنکور کم میکنه و نقاط ضعفاتون رو تا حدودینشان می دهد.
من با توجه به اینکه تغییر رشته ای بودم و آشنایی کافی با مباحث تخصصی مالی نداشتم برای بعضی از دروس کلاس رفتم . در مورد تاثیر کلاس ها نیز باید عرض کنم که برای من و امثال من که در گرایشی غیر از گرایش تخصصی خود در کنکور شرکت می کنند سخته که بتوانند بعضی از دروسی مانند مدیریت سرمایه گذاری و مدیریت مالی رو خودشون مطالعه کنند بنابراین نیاز هست که مطالب تدریس بشه و اگر از کلاس درست استفاده کنید مسلما می تونه تاثیر گذار باشه در غیر این صورت رفتن به کلاس صرفا اتلاف وقت و انرژی هستش.

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
من از اواسط تیر 93 شروع کردم و روزی حداقل 4 ساعت درس می خواندم و بعضی روزها که انرژی و انگیزه زیادی داشتم این زمان تا 7 ساعت می رسید. اگر دوس دارید رتبه تک رقمی بیارید ،  تابستان رو نباید از دست بدهید.

کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟
دانشگاه تهران مالی گرایش بانکداری
دانشگاه تهران مالی گرایش تامین مالی و سرمایه گذاری در نفت و گاز
دانشگاه تهران مالی گرایش بیمه

کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مدیریت کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
ریاضی و آمار: به نظر من کتاب ریاضی هادی رنجبران و کتاب آمارمحسن طورانی کتابهای خوبی هستند.این کتاب ها چون از پایه توضیح دادن برای دوستانی که تو درس ریاضی و آمار ضعف دارند هم می تونه مفید باشه برای تست زدن تو این درس هم لازم نیست که وقتتون را روی تستهای دهه ۷۰ بذارید چون واقعا شکل سوالات از ۸۴ به بعد فرق زیادی داشته است. همین که بتونید تست های ۸۴ به بعد رو مسلط باشید عالی است.
اقتصاد :کتاب های اقتصاد خرد و کلان دکتر محسن نظری کتاب های خوبی هستند میتونید با این کتابها درصد 60 یا 70 رو کسب کنیدبه شرط اینکه درست و دقیق این کتاب ها رو مطالعه کنید. همچنین من چند تا فصل رو از فلش کارتهای DLMخواندم که برام مفید بود .توی این درس زدن تست زیاد رو فراموش نکنید. امسال سؤالات درس اقتصاد خرد و كلان، نسبت به سال گذشته مفهومی‌تر و سخت‌تر بود، شاید بتوان گفت كه امسال تنها یک سؤال را می‌شد بصورت حفظی پاسخ داد و یک سؤال نیز محاسباتی بود و مابقی سؤالات مفهومی بودند.همچنین امسال گاهاً از مباحث خارج از کتب منبع نیز سؤالاتی طرح شده بود که کار را سخت‌تر می کرد.بنابراین به دوستان توصیه می کنم که درس رو بفهمند و فقط حفظ نکنند.

مدیریت سرمایه گذاری و ریسک:
مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته ، دکتر رضا راعی و احمد پویانفرسخته و زیادی گفته ولی در بعضی از فصلهاش خیلی عالی کار کرده حواستون باشه این کتاب غلط داره
مدیریت ریسک و سرمایه گذاری ، شارپ
مدیریت سرمایه گذاری و ریسک ، امیر صفوی
 2000 تست مناجاتی/ گرجی آرا
جزوه استاد گرجی آرا
مدیریت سرمایه گذاری و ریسک ، سهیل ذوقی
مدیریت مالی: به نظرم در این درس کتابهای مدیریت مالی دکتر مناجاتی ، مدیریت مالی نوین وکتاب دکتر تهرانی  وهمچنین فلش کارت های DLMخوب هستند و هرکدومشون همدیگر رو تکمیل می کنند. در ضمن به اطلاع دوستان می رسانم اوایل پاییز کتاب دکتر مناجاتی با ویراستاری بنده با محتویات جدید و به روز روانه بازار خواهد شد.
حسابداری مالی و صنعتی :من کتاب مروری جامع بر حسابداری مالی و صنعتی رو خواندم. این کتاب اگرچه برای کنکور کافی نیست اما کتابی بهتر از این هم نیست.برای تست هم کتاب 2000 تست دکتر کرمی عالیه!!! به نظر من اگر براتون مقدوره کلاس دکتر کرمی رو حتما شرکت کنید خیلی استاد خوبی هستند.

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
من زمانی که شروع کردم به خوندن مثل شما اومده بودم تو همین سایت مدیر مصاحبه ها رو می خوندم وپیش خودم میگفتم اینا کی هستن که رتبشون به این خوبی شده ولی امروز فهمیدم که  کار زیاد سختی نیست و اگر تلاش کنید بهش می رسید.
برای موفقیت در کنکور رعایت چند چیز خیلی مهمه:
1 ) توکل به خدا
2) اهسته و پیوسته ، همون طور که عرض کردم برای دانشجوهای سال آخر بهترین زمان شروع، ابتدای تابستان هست. یعنی وقتی که امتحانات پایان ترم تموم شده و تا کنکور حدود 8 ماه زمان هست. خیلی مهمه که شما هر روز سعی کنید حداقل 4 ساعت رو درس بخونید.
3) برنامه ریزی دقیق و هدف گذاری اول به هدفتون خوب فکر کنید وبه خودتون بگید که چرا میخواهید  این رشته رو بخونید ویه دانشگاه خوب قبول بشید بعد یه برنامه  خوب وحساب شده برا خودتون بریزید  و نتیجه هم بسپرید دست خدا.
4) خواندن مصاحبه با رتبه های برتر سال های قبل، حتما مصاحبه ها رو که در سایت مدیر و همچنین سایت DLMقرار دارند نگاه کنید، حتی مربوط به گرایش های دیگه چون افراد مختلف با طرز فکرهای مختلف روش های خاص خودشون رو بیان می کنند و شما میتونید در این بین متد مختص خودتون رو پیدا کنید.
ایام بکام باد


رتبه 8 کنکور کارشناسی ارشد سال 1394 رشته مدیریت مالی
 

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟
سلام. جا داره تشکر کنم از سایت مدیر بخصوص بخاطر انجام این مصاحبه ها و بنده خودم بارها و بارها مصاحبه نفرات برتر سال های گذشته رو خوندنم و به شما عزیزان هم همین توصیه رو میکنم.  زبان و تئوری مدیریت سفید ، مدیریت اسلامی40 ، ریاضی 51.67، اقتصاد 56.67،  مدیریت مالی 51.11،  ریسک 35.56، حسابداری مالی و صنعتی 80.95، رتبه 8 کنکور مدیریت مالی.

رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟
رشته حسابداری ، دانشگاه صنعت نفت ، معدل شش ترمم 16.69 ، دانشجوی ترم هفت بودم با 12 واحد.

آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟ 
بله کلاس و آزمون رفتم. کلاس ریسک و سرمایه گذاری استاد گرجی آرا و کلاس آمار استاد پرچ که به همت دوستان  کلاس آمار در داخل دانشکده برگزار شد. برای آزمون سه تا جامع شرکت کردم و همین سه تا کافیه و به بقیه اش نیازی نیست و بیشتر وقت و هزینتون هدر میره! در رابطه با رتبه های کنکور آزمایشی باید بگم برای من نزدیک بود! رتبه های من 2، 3، 19، بود و انگیزم رو دو چندان میکرد و در این مواقع غرور بد آدم رو میزنه زمین حواستون باشه!
من ترم هفت هنوز مالی2 پاس نکرده بودم و نمیدونستم مالی2 و ریسک تا این حد هم پوشانی دارن! و ریسک برام درس جدیدی بود و ترجیح دادم به همراه کلاس شروع کنم. ازون جایی که آمارم خیلی خیلی ضعیف بود و در درس ریسک زیاد استفاده میشد نیاز دیدم که به کلاسش برم و  با این کار میتونم با یه تیر دو نشون بزنم! هم آمار بهتر بزنم و هم با خیال راحت تر سر کلاس ریسک بشینم. کنکورهای آزمایشی فقط و فقط برای یک موضوع براتون اهمیت داشته باشه! اینکه بتونید خودتون رو تخلیه اطلاعاتی کنید و در عرض 2ساعت و نیم کلیه اطلاعات رو پیاده کنید و بتونید تنظیم وقت برای دروس داشته باشید و کنترل استرس! همین و لاغیر! رتبه هیچ اهمیتی نداره! در ادامه بیشتر توضیح میدم!
 
از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟ 
شروع هفته دوم ماه رمضون ، تقریبا 10 روز بعد از پایان امتحانات ترم ششم ، یعنی همون دور و بر 15 تیرماه. اوایل از 3 ، 4 ساعت شروع شد البته نه به طور پیوسته و از آذر به بعد تا 10 ساعت رسید.
 
کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟ 
دانشگاه تهران گرایش بیمه، گرایش بانکداری ، شهید بهشتی ، علامه ، خوارزمی، صنعت نفت گرایش تامین مالی نفت و گاز
 
کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مدیریت کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
زبان: من خودم 36 فصل از42 فصل 504 رو حفظ کردم ولی وقت نشد برای زدن تست های زبان. ولی خوب معمولا 504 و 1100 رو میخونن و اینکه باید توانایی زدن 15 سوال متن رو هم داشته باشید! این کار به تکنیک و تمرین نیازه داره همین! من زمان کم آوردم و وقت نشد زبان بزنم.
ریاضی: من دیپلمم ریاضی بود. اگر اساتید حسابان و هندسه تحلیلی و گسسته تون خوب بوده باشن توی درس ریاضی و آمار غم نداشته باشید. همونا رو مرور کنید برای درسنامه کافیه. من جزوه حسابانم رو خوندم! درسنامه رنجبران خیلی زیاده و شمارو از موضوع اصلی دور میکنه باید گزینشی بخونید! زیاد توی عمق تمارینش نرید اشتباهی که من کردم و کلی از تابستونم هدر رفت!حتما حتما تمام سوالات کنکورهای سال های قبل رو بلد باشید! بلد نبودید پیگیری کنید تا یاد بگیرید. ببینید ریاضی و آمار همیشه یه مدل سوال میاد! مثل کارشناسی عجیب غریب نیست! فقط باید با فرم سوالات آشنا باشید. دوباره همونا تکرار میشه. امسال یکی از سوالات دقیقا تکراری بود و اعداد هم عوض نشده بود!!! بعضی فصل ها سخت بنظر میرسه و ترسناک مثل توابع چند متغیره اما همیشه سوالات ساده ازش میاد و همیشه یه مدله!!!
آمار: هیچی بلد نبودم و خوب کلاس رفتم و استاد پرچ هم خیلی ساده و روان تدریس میکرد  و برای آموزش کافی بود و فقط باید تمرین حل میکردم. کتاب تست آمار منصور مومنی و پرچ رو استفاده کردم که مجموعه سوالات کنکور بود و پاسخنامش به قدری قوی هست که حکم درسنامه رو داره!!! البته سوالاتش چون مال کنکوره خیلی سخت نیست و بعضا تکراریه. کتاب آمار مدرسان رو هم تورق کردم خوب بود. دقت کنید مثل ریاضی زیاد سر درسنامه آمار رنجبران وقت نزارید. من خودم تهیه کرده بودمش ولی اصن درسنامش رو نیگا نکردم، کلاس خوبیش اینه که نکته هایی که توی کنکور زیاد تکرار میشه رو میگن و بی راهه نمیری!
اقتصاد خرد و کلان:خوب مثل همه کتب دکتر نظری. اما حواستون باشه امسال کلان سوالاتش اکثرا تغییر کرده بود و اصن توی کتاب نظری نبودن! کاملا جدید ! اگر میتونید از منابع جدید هم کنار نظری استفاده کنید. برای تست زدنش هم 2000 تست ها برای دانشجوها و شاغل ها وقت گیره و نیازی نیست ولی تمام سوالات آزاد و سراسری رو فول باشید! ولی اگر فقط برای کنکور میخونید 2000 تست رو توصیه میکنم اونم بعد از پایان دوره تمام دروس اقتصاد. حتما تمام شکل های کتب نظری رو  از بر باشید به همراه تحلیلش. بعضی مواقع اصن نیازی به رابطه و فرمول نیست و با شکل ساده میشه سر کنکور تست زد و من ازین ناحیه ضربه سنگینی خوردم! سبک خوندن اقتصاد متفاوت از بقیه دروس هست چون خیلی فراره، کتب خرد و کلان تیمور رحمانی هم تعریفش رو شنیدم در موردش تحقیق کنید.
ریسک و سرمایه گذاری: برای آموزش جزوه استاد گرجی آرا و کتاب سهیل ذوقی باید در کنار همدیگه استفاده بشن. نقش مکمل رو برای هم دیگه دارن و نقاط ضعف همدیگه رو پوشش میدن. من کتاب دیگه ای نخوندم (مهندسی مالی دکتر راعی رو هم داشتم) چون نیازی نبود. این دو منبع خودشون گلچینی از تمام نکته های مهم کتب ریسک هستن. برای تست 2000 تست مناجاتی/ گرجی آرا رو تهیه کنید. این تست ها رو بارها بارها دوره کنید. من خودم4 بار تمومش کردم و سوالات گلچین شده توسط خودم رو تا7 بار هم حل کردم! کتاب سهیل ذوقی درسنامش چند جا اصلاحیه نیاز داره حواستون باشه همین طور کتاب 2000تست. کتاب تست مهدی آسیما رو هم استفاده کردم روزای آخر که با 2000 تست سوالات مشترک زیاد دارن!
مدیریت مالی: ابتدا تهرانی خوندم. اصن کافی نبود! از منابع اصلی و انگلیسی که برای درسای دانشکده میخوندم استفاده کردم. بازم جواب نداد چون کنکور متفاوته. کتاب مناجاتی رو یه ماه آخر قرض گرفتم از دوستان و شرایط عوض شد. حتما مناجاتی رو داشته باشید و بهتر از تهرانی هست!(البته این دو نیز مکمل هستن و برخی جاها تهرانی قویتر کار کرده ولی چون مناجاتی جدیدتره به روز هست منطبق بر نیاز برای کنکور) . تعریف کتاب دو جلدی نوین  راس رو هم شنیدم، اون رو هم بررسی کنید!
حسابداری و صنعتی: خوب من رشتم حسابداری بود و در کنارم نفرات برتر کنکور حسابداری بودن و هر موقع احساس نیاز به حل تمرین و سوال بود سریعا بهشون مراجعه میکردم. کتاب زرد دکتر  نوروش منبع خوبیه برای آموزش اما برای تست کافی نیست! درس صنعتی رو هم نیاز نیست مو به مو بلد باشید بلکه باید بدونید کجاهاش میاد وگرنه بعضی مطالبش اصن توی کنکور حل شدنی نیست! کتاب تست کاردانی به کارشناسی تالیف علیرضا ابراهیم قزوینی نشر چهارخونه به کارتون میاد. حسابداری که سوال میاد در این حده نه در حد کنکور بچه های حسابداری و استاندارد های حسابداری! دقت داشته باشید سوالات سراسری و جدید در اولویت هستن چون استانداردهای ملی حسابدرای اخیرا تغییر کردن و قدیمی ها به کار ما نمیاد!
مدیریت اسلام: جزوه دی ال ام رو یه بار مرور کردم، مدیریت اسلامی نقی پور فر رو چند صفحه خوندم که یه تست ازش اومده بود، و یه جزوه از اساتید دانشکدمون که در مورد این درس  یه دیدگاه میداد که تونستم این طوری بزنم. برای این درس هنوز منبع مشخصی یافت نشده! شما باید با سواد پیشین و حذف گزینه برید جلو. کاری که من و امثال من کردیم، توی آزمون های آزمایشی هم همینطور بود و همیشه 40 میزدم
تئوری مدیریت: حتی یه کلمه هم نخوندم!

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
از نظر من مهمترین بخش مصاحبه ها این بخش هست. این بخش رو بارها بارها تا هفته آخر کنکور مرور کنید! خودتون بعدا منظور من رو میفهمید!( من خودم مصاحبه خانم بیتا گرگانی رتبه 6 سال93 رو حفظ شده بودم از بس خونده بودم). به ترتیب زمانی نکات رو شروع میکنم از ابتدای تابستون تا خود کنکور.
1.       حسابداری یا مدیریت مالی؟! بزرگترین و مشکل ترین تصمیم گیری بچه های حسابداری! دوستانی که علاقه مند به حسابداری و حسابرسی و مدیر مالی شدن دارن راحت ترین راه ادامه راه حسابداری هست! کار رو برای خودتون و دیگران سخت نکنید. مدیریت مالی رو بزارید برای علاقه مندای بازار سرمایه و بورس و مالی چیا. الآن وضعیت قبولی عوض شده، ظرفیت مالی کاهش پیدا کرده ، رقابت سخت تر شده، درسا اضافه شده و وسیع شدن منابع، ولی شرایط توی طرف مقابل کاملا متفاوته! ابتدا با خودتون کنار بیاید آینده میخواید چیکاره بشید!
2.       دوستانی که دسترسی به کلاس های کنکور ندارند به هیچ وجه نگران نباشن، با تلاش بیشتر میتونید بهتر نتیجه بگیرید. اگر قرار بود تمام کسانی که کلاس کنکور شرکت میکنند نتیجه بگیرن الان باید حداقل200 نفر رتبه زیر 10 کنکور میاوردن چون همشون کلاس ریسک و ... رفتن! حتی نفرات برتر سال های پیش اصن کلاس کنکوری نرفتن! امیدتون رو از دست ندید.
3.       کلاس های کنکور ترجیحا تابستون شروع کنید و برید اگر میتونید اونم از کلاسی که زودتر برگزار میشه. چون هرچه قدر به کلاس های دانشکده و مهرماه برسه کار سخت تر میشه. طوری که فصل های آخر همیشه یادگیریشون سختره! رفتن کلاس کنکور با شروع مهر و آبان کمی دشواره!
4.       استاد گرجی آرا حرف قشنگی زد به ما گفت اگر از گشنگی نمیمیری و به نون شبت محتاج نیستی و پدرت میتونه هواتو داشته باشه این چند ماه رو سر کار نرو اگر نه که خوب حتما به کارت ادامه بده. درست هم میگفت فردا شبانه و غیرانتفاعی و پردیس قبول شی باید چند برابرش رو پیاده شی تازه اونم اگر قبول شی!
5.       در ماه رمضون هم شب ها تا سحر فرصت خوبی برای درس خوندن هست. ترجیحا این ماه دروسی رو که بلدید رو یادآوری و بازآموزی کنید مثل حسابداری برا حسابداریا و ریاضی برای دیپلم ریاضی ها و ... .
6.       دوستان خواهشا از اول تراکتوری نخونید برید جلو !!! آروم آروم شروع کنید از 3 ساعت 4 ، 5 و بعد با شیب ملایم بیشتر کنید تا زده نشید!!! اگر اولش زیاد فشار بیارید اول مهر کنکور رو میبوسید میزارید کنار، جایی که تازه باید استارت اصلی رو زد.
7.       برای رسیدن به یک هدف و موفقیت باید از بعضی چیزا گذشت! نرم افزارها و ابزارهای ارتباطات اجتماعی که اخیرا هم زیاد شده شدیدا وقتتون رو میگیرن ، اگر واقعا میخواید به موفقیت برسید این چیزا رو کم کم بزارید کنار تا کنکور تموم شه و بعد کنکور دوباره ازشون استفاده کنید.
8.       دوستان روی خودتون انگ انسانی بودن نزارید! سراغ دارم کسایی رو که رشته شون انسانی بوده و از من بیشتر ریاضی آمار زدن! پس الکی بهونه تراشی نکنید! امسال ریاضی تقریبا ساده بود و اگر کسی وقت میزاشت حداقل30 رو میزد، کسایی که ریاضی کم زدن خیلی ضرر کردن! بودن بین دوستان که حقشون جزو نفرات تک رقمی مالی و حسابداری بوده اما ریاضی و آمار کله شون کرده! حواستون رو جمع کنید و کنار نزاریدش.امسال ریاضی تعیین کننده بوده! منم بعضی فصلا مثل مثلثات ، سری و ... کنار گذاشتم. این عادیه ولی نه اینکه کلش رو کنار بزارید. اینکه درس تئوری و اسلام اضافه شده بازم به نفع انسانی ها هست چون حفظیات فوق العاده قوی دارن !
9.       دوستان دقت کنید بین رشته های مدیریت بچه های مالی35 سوال بیشتر دارن ولی زمان امتحان یکی هست! اکثر سوالات هم تحلیلی و محاسباتی هستن، به نظر میرسه زدن تمام دروس توی این تایم معادل شکوندن شاخ غول هست! خوب دفترچه یکی هست و نمیشه زمان رو تغییر داد مگر اینکه دفترچه جدا برای مالی ها تهیه کنند! به نظر میرسه اگر زمان سوالات تغییر نکنه عملا باید یه درس رو قربانی کنید! برای من تئوری بود! من زبان رو اگر فرصت میکردم حداقل30 میزدم(دانشجوهای دانشکده نفت تمام دروس تخصصی رو انگلیسی پاس میکنن) اما زمان مورد نظر برای زبان بین دروس تخصصیم تقسیم شد وقتی برای زبان نرسید!
10.   اگر در منزل مطالعه میکنید بد نیست کتابخونه رو هم امتحان کنید البته به شرطی که فقط برای درس خوندن برید نه موارد غیر درسی!
11.   دوستانی که فارغ التحصیل شدن و فقط میخوان برا کنکور بخونن دقت کنن که بیشترین ضربه رو به خاطر اتلاف وقت میخورن. به قول اقتصادیا وقتی چیزی محدود باشه بهینه تخصیصش میدیم و زمان هم همینطوره!
12.   اگر دانشجو هستید اگر امکانش هست 12 واحد بردارید که سرتون خلوت شه. اگر ازین 12 واحد استادی اذیت میکرد و سخت گیری کرد امکان حدف ندارید اما میتونید با استاد رایزنی کنید کلاسش رو نرید و با یه نمره نزدیک به 10 بیافتید. کاری که من با پیشرفته1 کردم و کلی وقتم آزاد شد و استاد هم ازون سخت گیراش بودها!!!
13.   من به کار گروهی شدیدا معتقد هستم. ببینید وقتی وارد کنکور ارشد میشید معادل اینه که دارید برا رقابت های حرفه ای بوکس آماده میشید. اگر واقعا میخواید قهرمان بشید باید مثل یه حرفه ای عمل کنید. روی برنامه وگرنه روز مسابقه با مشت اول ضربه میشید! یه بوکسور به یه مربی و راهنما و به چنتا حریف تمرینی قدر نیاز داره تا اونو برای روز مسابقه به اوج آمادگی جسمی و روحی برسونن. مربی و راهنماهاتون همون کسایی هستن که سال های پیش همین راه رو رفتن. برای من میلاد غدیری(رتبه8 سال92)،محمد صالحی فر(دانشجوی ارشد مالی علامه) و سجاد آسوده(رتبه8سال93) و ... بودن و منم دقیقا جا پای همینا گذاشتم و به تمام حرفاشون عمل کردم و رتبه 8 سال94 شدم. کلی روی روحیه و نحوه مطالعه ام تاثیر گذاشتن. حریف تمرینی های شما هم دوستان بسیار نزدیکتون هستن که همین کنکور رو میدن! گروه چهار نفره ما کاملا یکدست بود و صادقانه، در عین رقابت برای همدیگه رفع اشکال میکردیم و میفهمیدیم کجا ضعف داریم و همدیگه رو پوشش میدادیم. طوری درس خوندیم که اگر قراره کلا چهار نفر کنکور قبول شن او چهارتا ما باشیم، پشت سرهم. اگر دوستان قابل اعتمادی ندارید به هیچ وجه سراغ این شیوه نرید، چون ازتون درس یاد میگیرن ولی چیزی بهتون آموزش نمیدن چون اون موقع رقیب محسوب میشید نه یک حریف تمرینی یا یک دوست!
14.   شما بلا استثنا دو دوره زمانی پیش رو خواهید داشت که از کنکور دادن میبرید. برای همه اتفاق میافته. سری اول که معمولا آبان ماه هست میگید میزارم سال بعد کنکور میدم چون حجم زیاده، جدیدارو که بخونی قبلیا یادت میره. سری دوم دی ماه که میخونید که فقط قبول شید چون احساس میکنید مطالب از ذهنتون خارج شده! هر کسی که بتونه ازین دو دوره به راحتی گذر کنه موفق میشه، بهتون قول میدم، من در دانشکده شاهد تمام این اتفاقات برای خودم و دوستانم(حدودا10الی15نفر) بودم. همون مربی و راهنما و حریف تمرینی ها شما رو به حالت عادی برمیگردونن!
15.   وقتی کنکور سال های پیش رو میزنید متوجه میشید که توی سوالات کنکور غلط هم هست، بله هست خوبشم هست! همین امسال یک سوال حسابداری حذف شد! یک سوال اقتصاد دو گزینه جواب صحیح داشت. سوالات ریسک شامل یک تست غلط (پاسخ صحیح در گزینه ها نبود) و در پاسخنامه دو سوال اشتباهی صحیح شده(استاد گرجی آرا با ذکر منبع پاسخ صحیح رو همچون بنده زده بود). دلیل اینکه درصد ریسک پایین هست همینه حتی بین نفرات برتر! هیچ کدام ازین سه تست تعدیل نشد! کسانی که صحیح زده بودند هم درصد منفی خوردن و سقوط آزاد کردند! توی آزمون های آزمایشی هم شاهد همین موضوع خواهید بود و این برای کنکور تمرین خوبی هست که وقتی جواب سوالی رو مطمئن هستید و دو سه بار حل کردید و در پاسخنامه نبود ناامید نشید ممکنه سوال غلط باشه (همون سوال حسابداری رو من سه بار حل کردم آخرم حذفش کردن کلی وقتم هدر رفت)
16.   حواستون باشه بعضی موسسه ها رقیب مجازی برای آزمون هاشون میزارن و رتبه تون ممکنه کمی عجیب و قریب باشه، اگر رتبه تون خراب شد نگران چیزی نباشید! اصن برای رتبه آزمون ندید! فقط برای تنظیم وقت ، کاهش استرس و توانایی تخلیه اطلاعاتی!
17.   برای روز کنکور میبایست ساعت 8 توی محل مورد نظر حضور داشته باشید، یه سری تشریفات داره و پاسخگویی به سوالات از ساعت8:30 شروع میشه. توی کنکورهای آزمایشی برای خودتون برای هر درس زمان بزارید. من همیشه با اقتصاد شروع میکردم چون راحت تر بودم( هیچ موقع درس قویتون رو اول نزارید اگر سوالاش سخت باشه روحیه تون له میشه) و بعد مالی و ریسک و حسابداری هر کدوم 20 دقیقه و باقی رو به نسبت بین بقیه تقسیم کنید. اشتباه من سر کنکور این بود که 20 دقبقه دروس بالا 25 دقیقه شد و جمعا 20 پایانی زبانم هدر رفت! همیشه درس بی اهمیت رو آخر بزارید که اگر زمانی براش باقی نموند زیاد ناراحت نشید. (ترجیحا ضریب4 و 3 برای آخر نزارید که بد ضربه میخورید)
18.   فهمیدن سوالات خودش بخشی از حل سوال هست! اگر من به زمان کنکور برمیگشتم سوالات رو خیلی با دقت تر میخوندم! چون میتونستم حسابداری رو 100 بزنم نه اینکه دو سوال رو بد خوندم و الکی اشتباه زدم، یا توی سوالات آمار صفرقراردادی رو صفت قراردادی نمیخوندم،  توی ریسک ترتیب صعودی بازده نقدی رو صعودی سود نقدی نمیخوندنم که باعث شه درصدام که مثبت نخورن هیچ منفی بخورن بخاطر سوالی که بلد بودم اما سوال رو خوب نخوندم!
19.   مواقعی که احساس میکنید با درس حال نمیکنید برای چند ساعت یا یک روز یا دو روز استراحت کنید و رفرش بشید و دوباره خیلی قاطع تر ادامه بدید. تمام تفریحاتتون رو کنار نزارید چون ما نمیخوایم خودمون رو شکنجه بدیم!
20.   خلاصه نویسی هاتون رو حتما از دور دوم و سوم انجام بدید و حتما خلاصه بنویسید! اگر خلاصه درسای کسی بهتون رسید ترجیحا ازش ایده بگیرید و خودتون بازنویسی کنیدش!
21.   معمولا از اول دی ماه درس جدید یاد گرفتن خیلی سخته! چون باید قبلی ها رو مرور کنید. ترجیحا تا دی ماه درسارو تموم کنید و وقت روی تست و دوره بزارید.
22.   کسایی که این متن رو مهرماه میخونن و میخوان برا کنکور مالی خیز بردارن اگر پایه ریاضی و زبان قوی داشته باشن هیچ مسئله ای نیست(بیشتر منظورم حسابدارا هستن) چون به جز ریسک اغلب درس ها رو پاس کردید مشکلی نخواهید داشت! فقط یه همت مضاعف نیاز دارید.
23.   دوستان توی این راه خدا کسانی رو جلوی راهتون قرار میده که مسیر رو براتون میسرتر میکنن. از بچه های فارغ التحصیل یا دوستان ارشدتون. خانم مهسا سلیمانی از دانشجویان ارشد اقتصاد دانشکده نفت منبع انرژی و روحیه ما بود، ایشون سوالات برگزیده ریاضی سال های پیش رو به طور کاملا حرفه ای برامون تحلیل و حل میکردن و فصلای آخر (انتگرال و توابع چند متغیره) به راحتی تمام برامون تدریس کرد چون فرصت مطالعه نداشتیم ، همچنین آقای امینی رتبه 1 ارشد حسابداری سال91 و دانشجوی دکترای حسابداری تهران که تمام مبحث کنکوری صنعتی رو توی دو جلسه برامون بست! هر دوشون به طور کاملا داوطلبانه و بدون چشم داشت این کار رو انجام دادن. امیدتون رو به خدا از دست ندید!
24.   هرساله دارن سر کنکور مالی بازی در میارن! یک سال تعداد سوالات تغییر کرد! سال بعد دو درس جدید اضافه شد! امسال هم منتظر باشید و خودتون رو باید برای هر نوع حادثه ای آماده کنید! مهم اینه که بتونید خودتون رو با شرایط تطبیق بدید و بفهمید که این شرایط برای همه یکسان هست! خودتون رو در صورت عوض شدن شرایط نبازید!
25.   توی درسای ضریب چهار هیچ درسی رو حذف نکنید! ببینید15 تا سوال هست! معمولا همیشه یکیش غلطه! یدونه هم سنجش اشتباه تصحیح کنه! یه دونه هم شما گزینه رو جابه جا بزنید و دیگری رو اشتباه محاسباتی! دو سوال ساده از فصلایی که شما نخوندید میاد و نمیزنید! دو تا سوال حل نشدنی و دشوار هم از فصلایی که خوب مسلط هستید میاد ولی نمیتونید حل کنید! خواستم براتون بدبینانه تصویر سازی کنم که همچین موقعیتی پیش اومدنی هست حواستون باشه و فصلی رو حذف نکنید!
26.   بحث انگیزشی و روانی برای کنکور مهمه. من با کلیپی که برای دانلود براتون گذاشتم ، امید دوباره میگرفتم و پر انرژی ادامه میدادم. حتما کلیپ رو دانلود کنید و نیگاه کنید اونم به کرات! لینک دانلود (اگر لینک عمل نکرد آدرس اینه         https://www.dropbox.com/s/j2vablji1xvx2bn/Live%20Secret.mp4?dl=0 )
 
جا داره تشکر کنم از خانواده ام که همیشه مشوق من بودند و همچنین از آقایان میلاد غدیری، محمد صالحی فر، سجاد آسوده، ولی نگینی، علی علوی، یاسین امینی، علی اسحاق زاده، ایمان همتی، مجتبی عالیفامیان، رضا فخری زاده و ... و خانم مهسا سلیمانی که با یک کار تیمی این موفقیت حاصل شد و نتیجه زحمات تمام دوستانم بود.
دوستان بابت تمام حرافی هام ازتون معذرت میخوام، اگر برادر یا خواهر خودمم میخواست کنکور مالی شرکت کنه همین حرفا رو بهش میزدم و فرقی قائل نشدم. هرچه رو که احساس کردم توی این چند ماه نیاز خواهید داشت و باهاش برخورد میکنید رو براتون نوشتم تا دیدی به این راه پیدا کنید. امیدوارم حداقل یک جمله ازین متن براتون مفید قائل شده باشه.حرفم رو با جمله ای از خانم بیتا گرگانی تموم میکنم."به قول دوستی که میگفت کنکور فقط یه فرمول ساده و درعین حال مشکل داره: بخونی قبولی!" پس بخونید و قبول شید.
بهترین ها رو براتون آرزومندم. التماس دعا ، یا علی

ارسال توسط رامین ارجمند | تاریخ : چهارشنبه 1 مهر 1394 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر